Gasilska zveza Grad je samostojna, nepridobitna, humanitarna, nepolitična oblika povezovanja prostovoljnih gasilskih društev. Deluje na podlagi Zakona o društvih in Zakona o gasilstvu. GZ Grad je članica Gasilske zveze Slovenije.
Gasilska zveza Grad je bila ustanovljena na ustanovni skupščini gasilske zveze 21. marca 1999 v gasilskem domu Grad, takrat še pod imenom Gasilska zveza Občine Grad. Predsednik iniciativnega odbora za ustanovitev zveze je bil Milan Špilak. Pravico glasovanja na ustanovni skupščini so imeli izvoljeni delegati iz vseh sedmih prostovoljnih gasilskih društev v Občini Grad, ki so tudi članice zveze.
Na ustanovni skupščini je bil izvoljen naslednji upravni odbor:
- Dervarič Silvester – predsednik GZ
- Šalamon Franc – poveljnik GZ
- Ficko Damjan – tajnik GZ
- Špilak Milan – blagajnik GZ
- Predsedstvo GZ (7 predsednikov PGD)
- Poveljstvo GZ (7 poveljnikov PGD)
Izvoljen je bil tudi nadzorni odbor in častno razsodišče.
Na ustanovni skupščini je bil sprejet statut GZO Grad.
Gasilska zveza je v tej sestavi z manjšimi spremembami delovala do leta 2008, ko je bil izvoljen nov upravni odbor zveze, in sicer:
- Šalamon Franc – predsednik GZO
- Špilak Milan – poveljnik GZO
- Predsedniki in poveljniki PGD (upravni odbor in poveljstvo)
- Nadzorni odbor in člani arbitraže
Na skupščini GZO Grad je bil soglasno sprejet tudi novi statut GZO Grad ter spremenjen naziv in sedež zveze. Zveza ima svoje prostore v občinski stavbi.
V letu 2019 je zveza obeležila 20 let delovanja. Na slavnostni proslavi so bila podeljena odlikovanja ter zahvale najzaslužnejšim članom. Razvit je bil tudi prvi prapor Gasilske zveze Grad. Čast praporščaka je pripadla prvemu predsedniku zveze Silvestru Dervariču.
Konec leta 2021 je v zvezo včlanjenih skupaj 518 članov. Od tega je 128 operativnih članov, 124 članic, 59 pionirjev in mladincev ter 78 veteranov, ostalo so aktivni in podporni člani.
Prvih 20 let se v razvoju zveze močno pozna. Vseh sedem prostovoljnih gasilskih društev poseduje več ali manj novo motorno brizgalno ter vso pripadajočo opremo. Tudi vozni park se je močno posodobil, seveda po potrebah in zmožnostih posameznih društev.
Največja pridobitev je vsekakor najnovejša gasilska cisterna AC 24/60 znamke Scania.
Največje bogastvo predstavlja vsekakor gasilska mladina. Iz leta v leto se število mladih članov povečuje. Del zasluge gre seveda mentorjem, ki jih znajo animirati za gasilsko poslanstvo. V zadnjih letih se mladi udeležujejo vseh aktivnosti in tekmovanj na področju pomurske regije in tudi države. Prav zato je bila zvezi zaupana tudi organizacija regijskega tekmovanja v gasilski orientaciji, ki je bilo v letu 2019. Udeležilo se ga je 72 ekip iz celotne regije.
Tudi člani se stalno izobražujejo ter usposabljajo, saj so intervencije čedalje bolj specifične in je potrebno veliko strokovnega znanja ter opreme. Klasičnih požarov tako rekoč ni več. Poleg nosilcev dihalnih aparatov, usposobljenih za gašenje notranjih požarov, požarov v naravi, delu z motorno žago itd., ima zveza tudi mentorje mladine, sodnike na gasilskih tekmovanjih na najvišji ravni ter inštruktorje in predavatelje. Tekmovalne enote so prisotne na več ali manj vseh regijskih ter državnih tekmovanjih, dvakrat se lahko zveza pohvali celo z naslovom regijskih prvakov med člani A.
VODSTVO GASILSKE ZVEZE GRAD TRENUTNO SESTAVLJAJO:
- Milan Špilak – predsednik
- Klemen Flisar – poveljnik
- Lidija Bernjak Sukič – blagajnik
- Valerija Horvat – tajnik
- Vsi predsedniki PGD – upravni odbor
- Vsi poveljniki PGD – poveljstvo
Čeprav je Gasilska zveza Grad med manjšimi zvezami v Sloveniji, ima načrte in vizijo tudi za naslednjih 20 let. Tukaj je mišljeno predvsem pridobivanje ter izobraževanje novega kadra, posodabljanje zaščitne in reševalne opreme, udeležba na prireditvah in tekmovanjih širom regije, države in tudi preko meja.
Poveljnik Gasilske zveze Grad
Klemen Flisar
Piše se leto 2019:
Občina Grad podeli GZ Grad za dosežene uspehe na področju gasilstva v Občini Grad ob 20. obletnici delovanja Priznanje Občine Grad.
Za nenehno skrb za materialno-tehnični razvoj vseh prostovoljnih gasilskih društev in ustrezno usposobljenost vseh članov gasilskih društev, za zagotavljanje strokovne, poštene, humane in prijazne pomoči občankam in občanom.
Člani uspešno prenašajo znanje in izkušnje na mlajše rodove.
Organizirajo prireditve, različne akcije, tabore za mlade …
Gasilska zveza Občine Grad je bila ustanovljena na ustanovni skupščini gasilske zveze 21. 3. 1999 v gasilskem domu Grad. Predsednik iniciativnega odbora za ustanovitev zveze je bil Milan Špilak. Pravico glasovanja na ustanovni skupščini so imeli izvoljeni delegati iz vseh PGD Občine Grad – 14 delegatov.
Tako Gasilsko zvezo Grad predstavlja sedem društev, vsaka vas v občini. S skupnimi močmi poskušajo čim bolj pokrivati svoj prostor ter ga ščititi pred marsikaterimi nezgodami. Kljub vsemu delu, ki ga opravljajo v svoji občini, pa so gasilci na razpolago tudi vsem bližnjim in daljnim občinam in zvezam po Sloveniji. Gasilci vedno znova dokazujejo svoje znanje, vrednote, predvsem pa požrtvovalnost in pomen gasilstva.
GZ Grad predstavlja pravi pomen gasilstva. To občutimo tudi vsi občani, za kar smo jim zagotovo lahko hvaležni in bi lahko vsakemu posebej podelili plaketo za njegov trud in delo. In ob vseh teh trenutkih in občutkih, ki jih doživljamo ob naših gasilcih, se jim lahko le še enkrat zahvalimo za njihov pogum in srčnost, ki jo iz dneva v dan delijo med nas.
Mihaela Žökš, dipl. upr. org.
Strokovna sodelavka za družbene dejavnosti
Spoštovane gasilke in gasilci, gasilska mladina!
Letos mineva 20 let, odkar se je ustanovila Gasilska zveza Grad.
Zgodovina gasilstva je v Sloveniji izjemno bogata. Že 150-letno obdobje delovanja prostovoljnega gasilstva govori o tem, da je gasilstvo preživelo velike družbene in sistemske spremembe. Smo sorazmerno mlada gasilska zveza, ki je nastala po odcepitvi Občine Grad, od prvotne skupne občine Grad-Kuzma. Poslanstvo gasilske zveze je pomoč vsem članom organizacije, tako na organizacijskem kot tudi na operativnem področju.
Koliko smo lahko v tem času članom organizacije pomagali, je bilo v veliki meri odvisno od finančnih sredstev, ki so nam bila dodeljena. Vse nas preveva humanost, tovarištvo in neizmerna volja, da priskočimo na pomoč ljudem v stiski, bodisi zaradi reševanja življenja ali premoženja. Bila so dobra in malo manj dobra obdobja, vendar pa je v vsakem posamezniku ves čas živela izjemno velika pripadnost. Vedno smo se po najboljših močeh trudili skrbeti za operativni razvoj gasilskih društev, še posebej v zadnjem času dajemo zelo velik poudarek izobraževanju in usposabljanju operativnega kadra. Izjemno velik poudarek pa dajemo delu z gasilsko mladino.
Vse to nas je pripeljalo do tega, da imamo v naših vrstah danes čez 500 članov, od tega 146 usposobljenih operativnih gasilcev v sedmih prostovoljnih gasilskih društvih.
V tem času so v skoraj vseh prostovoljnih gasilskih društvih bila zamenjana gasilska vozila, nabavljene je bilo tudi veliko osebne zaščitne opreme in reševalne opreme.
Ker po zakonu izvajamo javno gasilsko službo, nas financira Občina Grad, s katero v zadnjem času dobro sodelujemo in se ji zahvaljujemo, da prisluhne našim potrebam. Kljub temu smo še vedno primorani dobršen del sredstev zagotoviti sami s pomočjo zbranih prispevkov med krajani, za kar smo jim neizmerno hvaležni.
Kljub svoji majhnosti smo, ko stopimo skupaj, zelo veliki. To se je tekom let pokazalo na različnih intervencijah kakor tudi drugih nalogah, ki so nam bile zadane. Vsem, ki v gasilskih organizacijah opravljamo delo brezplačno, nam največ pomeni spoznanje, da delamo nekaj koristnega, da je to veliko več kot le dodatne obveznosti in odgovornosti, ki si jih s tem nakopljemo.
Ob 20. obletnici čestitam vsem pripadnikom naše gasilske zveze. Še posebej pa dolgujemo zahvalo tistim, ki so to Gasilsko zvezo ustanovili, jo skozi čas razvijali ter kakor koli pomagali pri njenem razvoju skozi vsa pretekla leta.
Stanko Recek,
predsednik GZ Grad