Grad 172
9264 Grad
V tem težkem obdobju se ljudje srečujejo z različnimi stiskami. Zdi se, da se vse življenje okrog nas ustavlja, vsekakor pa se umiranje in žalovanje ni ustavilo. Zdaj, ko so smo več doma, lahko stiske, s katerimi se soočamo ob umiranju in žalovanju, še bolj izrazito občutimo.
Še posebej toliko bolj tisti umirajoči in žalujoči, ki so sami, ki nimajo svojih bližnjih in prav naš obisk jim je bil vedno nek korak naprej v nov dan.
Rojstvo in smrt sta naravna mejnika življenja. Rojstvo je radost, veselje, veselo pričakovanje. Misel na smrt pa nas navdaja s strahom, nelagodjem.
Nihče ne zboli sam zase, ampak zboli vedno v skupnosti v kateri živi. Običajno je ta skupnost družina. Ob bolezni so prizadeti tako bolnik kot njegova družina. Če gre za hudo bolezen, je ta prizadetost toliko večja. Družina umirajočega potrebuje pomoč, da je lahko kos vsem izzivom, ki jih bolezen in umiranje dragega človeka prinašata s seboj.
Izgubiti ljubljenega človeka, pomeni eno najhujših stisk v življenju. Žalujoči se pogosto počutijo osamljene, ljudje se jih začnejo izogibati in je zato njihova stiska še toliko večja. Osamljenost zelo boli. Tako kot umiranju, tudi žalovanju nihče od nas ne more uiti. Pa vendar smo na izgube te vrste zelo slabo pripravljeni. Vsak človek žaluje na svoj način. Ni nobenega predpisa nobenega recepta. Tudi čas je različno dolg. Pomembno je, da ima človek priložnost za žalovanje, da tega čustva ne potlači ne izrine iz zavesti. V pomoč mu je, če ima ob sebi nekoga, ki ga posluša in sliši. Samo tako bo lahko zaživel na novo.
Vsi smo na poti med rojstvom in smrtjo, na poti iskanja ljubezni in smisla. Ko gre za umiranje in žalovanje potrebujemo nekoga, ki mu zaupamo, ki ne daje površnih odgovorov in je pripravljen hoditi po poti strahu.
Strokovni delavci in prostovoljci Slovenskega društva hospic bomo v okviru enajstih območnih odborov društva sočutno prisluhnili ljudem v stiski.
Iz tega razloga je Slovensko društvo hospic vsem ljudem, ki se soočajo s stiskami ob umiranju bližnje osebe in žalovanju, na voljo preko sočutnega telefona.
Za območni odbor Murska Sobota pokličite: 051 456 470.
Tu bomo, ko nas boste potrebovali.
Aleksandra Horvat, strokovna delavka
Slovensko društvo hospic, OO Murska Sobota