Grad 172
9264 Grad
V naselju Dolnji Slaveči stoji ob potoku Lukaj Pütarov mlin. Mlin izvira iz leta 1921, ko je deloval na vodno mlinsko kolo. Kasneje so mlin posodobili in vpeljali električno energijo. Danes mlin ne obratuje več, je pa v celoti ohranjen, predvsem valjčni mehanizem na električni pogon. Poleg mlina je tudi oljarna, prostor, kjer so pridelovali olje. Pri tem opravilu je sodelovalo več ljudi, saj so morali seme zmleti, zamesiti in nato v dveh kotlih, pod katerimi so zakurili, pražiti seme, da so lahko iz njega iztisnili olje.
Mlin je dala občina v letu 2009 obnoviti, obnova pa je bila sofinancirana s strani Evropske unije, Evropskega sklada za regionalni razvoj, Naložba v vašo prihodnost.Mladim rodovom bo tako ponujen prikaz načina pridelave bučnega olja in pridelave moke za kruh, saj veliko mladih še ni videlo, kako pridemo do bele moke, iz katerih znajo mame in babice pripraviti toliko dobrot.
Pütarov mlin je namreč edini primer pri nas še redko ohranjene podeželske stavbne dediščine panonskih ravnin, povezane z mlinarstvom. Tak tip nekdanjih gospodarskih poslopij znotraj posameznih kmetij je bil nepogrešljiv v okviru procesa predelave in pridelave prehranjevalnih artiklov tako za prehrano ljudi kot za krmo domačih živali.Nadstropni zidan mlin, zgrajen leta 1921, je ohranil vse kvalitete in značilnosti tovrstnega tipa gospodarskih poslopij. Tloris od pritličja do podstrešja, kakor tudi sami arhitekturni gabariti so ostali nespremenjeni. V posameznih obdobjih obnove so se zaradi trajnosti uporabili novi, solidnejši materiali, ki so med drugim zadostili tedanjim higienskim normam.
Pütarov mlin na svojstven način izpoveduje nek način življenja, ki se je oblikoval v tem prostoru skozi čas, povezan s specifično gospodarsko dejavnostjo – mlinarstvom v kontekstu poljedelstva in živinoreje.
Stoji na začetku raztresenega naselja ob lokalni cesti Grad – Večeslavci, ob njem poteka od potoka Lukaj do mlina speljana izsušena struga.Danes mlin predstavlja del redko ohranjene nepremične kulturne dediščine, ki je na svojstven način dajala pečat tukajšnji krajinski podobi. V njem sta dva prostora, kjer je ohranjena notranjščina za mletje zrnja in za pridelavo bučnega olja.
Pütarov mlin bo kot kulturno tehniški spomenik po obnovi služil kot muzej, kot povezovalna točka za nadaljnji razvoj turizma v občini pa bo turistom predstavljal našo podeželsko dediščino, tradicijo in kulinariko. Bo izhodiščna točka za kulturne dogodke ter aktivno preživete dni turistov, ki bodo zašli v naše kraje.
Ob oživljeni strugi potoka se bodo mlinska kolesa ponovno vrtela ter pripovedovala o življenju, kakršno je nekoč potekalo v tej valoviti pokrajini.