Grad 172
9264 Grad
Olivinova pot bo del turistične ponudbe celtne doživljajske poti Vulkanija, ko bo ta enkrat izvedena v okviru omenjene zamisli. Olivinova pot je pot, ki je razpisana v okviru Oaze zdravja, sklopa 1: doživljajska pot Vulkanija na Gradu.Goričko je najbolj severovzhodna pokrajina Slovenije, ki leži med avstrijsko in madžarsko mejo, in je zavarovano območje narave in kulturne krajine kot Krajinski park Goričko. Ker je to pomembno bivališče številnih evropskih ogroženih vrst ptic in življenjskih prostorov živali, je del evropskega omrežja posebnih varstveni območij, t.i. območij NATURA 2000.Na območju KP Goričko leži vas Grad, ki je znana po gradu - mogočni stavbi, ki je s svojimi 365 sobanami vir mnogih pravljic, legend in zgodb tukajšnjega prebivalstva. Vas leži v zavetju trdnih hribov, ki pod površino skrivajo trdno kamnino vulkanskega izvora. Na vzhodni strani stoji grad, v hribih zahodno od njega so z vegetacijo zakriti opuščeni kamnolomi bazaltnega tufa.
Posebnost širšega območja vasi Grad so vulkanske kamnine. Za njih je značilen bazaltni tuf. Nastal je pred 3 milijoni let z usedanjem in strjevanjem vulkanskega pepela, ki je bil pri zelo močnih plinskih izbruhih izvržen iz vulkanske razpoke. Posebnost bazaltnega tufa v kamnolomih pri Gradu so olivinove vulkanske bombe, imenovane tudi olivinove nodule. Velike so od enega do nekaj centimetrov ter so ovalne ali oglate oblike. Nastale so pri visokem pritisku, pri temperaturi med 940 in 1100°C in 50 km pod površjem Zemlje. Na površje jih je izbruhal vulkan. Glavni mineral, ki gradi olivinovo nodulo, je kristal olivin, olivno zelene barve. Olivinove nodule na zraku hitro preperevajo in razpadejo v pesek. Z malo sreče lahko kristale najdemo v kamnolomu ter tudi v temeljih in v skali, na kateri stoji grad.
OLIVINOVA POT je dolga 4 km. Prične se v središču vasi Grad ob Rajsarjevi domačiji, kjer stoji informacijska tabla (v prihodnosti se bo Rajsarjeva domačija obnovila in uredila v galerijo z muzejem). Tu se bo naknadno postavila tabla z opisom celotne poti.
Pot vodi naprej do opuščenega kamnoloma (bazaltni tuf in olivin) z informacijsko tablo, nato se vrača po isti poti mimo Kamnoseštva Bunderla, kjer lahko obiskovalci spoznajo obdelavo kamna in raznolikost domačih ter tujih kamnov (točka se bo uredila in vključila v pot). Pot se nadaljuje do Gasilskega doma Grad, tu zavije desno do Kačove mlake, kjer se je po legendi o Gradu kopal zmaj Kač. Nato se pot nadaljuje skozi Pörgo do cerkve Marije Vnebovzete ter mimo nje po kamniti poti do grajskega parka in gradu Grad. Tu so kamnine vidne na grajskem dvorišču, v temeljih gradu in v kleti, ki je vklesana v vulkanski tuf. Na gradu se bo oblikovala geološka zbirka kamnin. Pot se spet spusti po kamniti poti do Rajsarjeve domačije, kjer se konča.
Ob poti so smerne table (koli ob desni strani cestišča s puščico), ki pohodnika vodijo do naravnih znamenitosti ter informacijske table, ki obiskovalca opozorijo na naravno znamenitost z opisom. Ob Rajsarjevi domačiji se bo izhodiščna točka z Info točko ter urejenim parkiriščem.