Osrednja občinska proslava ob dnevu samostojnosti in enotnosti

19. 12. 2017 Mihaela Ž. (Občinska uprava)
Kultura
Kulturna dvorana pri Gradu, 9264 Grad
Termini
20.12.2017 (sreda) ob 16:30

Poročilo o dogodku

Osrednja proslava ob dnevu samostojnosti in enotnosti je bila v sredo popoldne, 20. decembra 2017, v kulturni dvorani pri Gradu. Proslavo sta skupaj pripravili Občina Grad in OŠ Grad. Slavnostna govornica je bila županja Občine Grad ga. Cvetka Ficko, kulturni program pa so obogatili učenci OŠ Grad. Proslava se je začela s slovensko himno, ki so jo zapeli učenci pevskega zbora. Županja je ob tej priložnosti vsem občankam in občanom iskreno čestitala ter hkrati poudarila pomen enotnosti, ki bi se je morali v teh časih zavedati prav vsi. »Pred 27 leti je v nas dozorela želja in hrepenenje, da gremo po svoji poti v lastno, boljšo državo. Slovenke in Slovenci smo stopili skupaj in bili smo si enotni, da je to pot do boljših časov. Na današnji dan obeležujemo slovesno razglasitev rezultatov plebiscita 23. decembra 1990, na katerem je skoraj 95 odstotkov udeleženih volivcev na vprašanje Ali naj Slovenija postane samostojna in neodvisna država? odgovorilo pritrdilno.« V nadaljevanju se je vprašala: »Kakšno pa je današnje stanje? Smo še tako enotni? Še znamo ceniti samostojno domovino, ki smo si jo tako želeli? Mnogi, predvsem tujci, nas pohvalijo, da smo delovni in pošteni, da lepo poskrbimo za urejenost svoje hiše in okolice, da cenimo svoj jezik in kulturo … Zamisliti pa bi se morali, ko v medijih zasledimo, da smo zavistni in sebični, da nismo nikoli z ničemer zadovoljni. Vse preveč enačimo svojo državo z našo politiko … Kljub vsemu nam sedaj po 27 letih naše nove lepe države ne bi smelo biti vseeno, kakšna bo naša prihodnost. Ali smo razočarani, da se začrtana pot ni odvijala tako, da bi omogočila razvoj in enakost slehernemu državljanu? Zakaj nastajajo vse večje razlike v vsakodnevni eksistenci človeka? Ali nismo vsi ljudje enaki pred zakonom in ali država dosledno enako in vsem zagotavlja določila ustave? Kako mlademu človeku povedati, da kljub uspešnemu zaključku šolanja ne bo imel v svoji državi primerne zaposlitve? Da je primoran svojo eksistenco najti v tujini! Ali je sprejemljivo, da po končani delovni obveznosti nisi deležen takšne pokojnine, da bi lahko vsaj primerno preživel? Poraja se nešteto vprašanj, na katera pa ne bomo dobili ustreznih odgovorov vse dotlej, dokler naša vlada oz. politika ne bo stabilna in ne bo začela udejanjati vse tiste obljube, ki smo jih deležni pred vsakimi volitvami. Politika se mora zavedati, da ne glede na to, v kakšni skupnosti ljudje živimo – ali je to krajevna skupnost ali občina oz. država – mora vzpostaviti takšno medsebojno sodelovanje, da bo prinašalo razvoj in napredek vsem ljudem.«
Ob vsej kritičnosti je na svečani proslavi bila tudi misel, da imamo domovino. Domovino, kjer niso samo lepe gore, gozdovi, reke, morje…, ampak domovino, ki smo - ljudje. Govor je ga. županja zaključila z najlepšimi željami za leto, ki prihaja:
»Spoštovane občanke, cenjeni občani, v letu 2018 vam želim uresničitev vseh vaših želja, predvsem pa vam želim zdravja in vsega tistega, kar ustvarja veličino življenja. Želim vam, naj bo leto 2018 predvsem dobro leto.«

Mihaela Žökš, dipl. upr. org.
Strokovna sodelavka za družbene dejavnosti